Zabytkowe budynki w Kwidzynie

Kwidzyn to ciekawe pod względem historycznym miasto. Możemy tu zwiedzić unikalny zespół zamkowo-katedralny, gdzie zlokalizowane jest także Muzeum Zamkowe. Tam, na kilku wystawach dowiedzieć się można historii miasta oraz poznać jego przyrodę, sztukę oraz zobaczyć wyroby rzemieślników. Na zamkowym dziedzińcu odbywają się też liczne wydarzenia artystyczne, jak koncerty i przedstawienia. W mieście znajduje się jednak wiele innych ciekawych obiektów, które warto zobaczyć. W Kwidzynie zobaczymy wiele dawnych budynków o różnych rolach, które do dzisiaj zachowały ciekawe elementy wykończenia oraz interesujące elewacje. Dużo pośród nich jest zwykłych, mieszkalnych kamienic. Na przykład przy ulicy Batalionów Chłopskich 25 stoi XIX-wieczna kamienica w stylu neoklasycystycznym. W tym samym stylu powstała też kamienica na ulicy Grudziądzkiej 5. Towarzyszy jej kolejna kamienica, przy rogu z ulicą Toruńską, gdzie można podziwiać piękne detale neoklasycystycznego stylu. Na Grudziądzkiej stoją także kamienice czynszowe pod numerem 24, zbudowane w stylu eklektycznym.

W mieście znajdziemy także ciekawe budynki sakralne. Wymienić tu warto chociażby kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Stoi on na wzgórzu i jest przykładem stylu neogotyckiego. Budowa trwała między latami 1847-1857, ale pierwsze projekty i starania o kościół rozpoczęto już w 1821 roku. Jest to ceglana świątynia o formie bazyliki trójnawowej, wzniesiona na planie prostokąta. Kilkadziesiąt lat po wybudowaniu kościoła powstały także dwie wieże, towarzyszące świątyni. Nad głównym wejściem umieszczono figury apostołów Piotra i Pawła, a nad nimi duże okno rozetowe. Stropy świątyni są drewniane. Ciekawym przykładem architektury Kwidzyna jest także dawny budynek sztabowy koszar. Został on zbudowany w latach 1877-1879 wraz z innymi budowlami należącymi do Królewskiej Szkoły Podoficerskiej. Jest kolejnym przykładem neogotyku w mieście. Obecnie we wnętrzach mieści się Urząd Gminy.

Do Kwidzyna możemy przyjechać o każdej porze roku i zawsze będzie co oglądać. Dodatkowo, na turystów czeka tu rozbudowana baza noclegowa oraz baza gastronomiczna []. Możemy wypić i zjeść coś w jednej z tutejszych restauracji albo kawiarni. Kwidzyn oferuje noclegi zarówno w luksusowych hotelach jak i motelach, pensjonatach czy prywatnych kwaterach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>