Jaki powinien być dobry i skuteczny wychowawca kolonijny?

Wychowawca kolonijny powinien lubić dzieci, kochać przebywanie z nimi, starać się o nie dbać i zabiegać o ich wypoczynek. Powinien być miły, ale wymagać, konsekwentny, ale wesoły i towarzyski. Powinien być czujny, aby dzieciom nie stała się najmniejsza krzywda, powinien być akceptowany przez dzieci oraz ich rodziców. Na dodatek dyskrecja oraz czujność, szczególnie w nocy, gdy dzieci chcą broić i szaleć po cichu. Nie można na to pozwolić. Nauczyciel nie opowiada o chorobach wychowanków, ich zachowaniu, reakcjach i tym, co nabroiły. Jest dyskretny, czujny i wyjątkowo dba o podopiecznych. Nie może być typem nauczyciela-służbisty, którego nie lubi nikt. Powinien dbać o dzieci oraz ich wypoczynek i relaks.

Zachowywać się tak, aby dzieci po powrocie z kolonii zawsze go wspominały. Poza tym musi mieć kwalifikacje – kurs wychowawców kolonii oraz wiele cierpliwości do dzieciaków. Jego praca decyduje o bezpieczeństwie na kolonii oraz daje wiele dobrych wspomnień, dlatego jest tak cenna. Poza tym powinien być kreatywny, wymyślać gry i zabawy, działać tak, aby dzieci nie nudziły się.

Powinien być znakomitym organizatorem wspaniałego odpoczynku. Wtedy rodzice znów skorzystają z zakupu takiego rodzaju relaksu dla swoich pociech. Wychowawca szanuje podopiecznych, ma dla nich czas, nie zbywa ich, odpowiada na pytania, ale też dyscyplinuje i sprawia, że dzieci szanują go i widzą w nim autorytet. Tylko takich wychowawca jest modelowym, idealnym wychowawcą kolonijnym. 

14 komentarzy

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *